Serniki z kaszą manną

Serniki to ciasta, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Puszyste, pyszne, delikatne…po prostu pychotka. Poniżej przedstawione są przepisy na pyszny sernik z kaszą manną. Wychodzi on puszysty i równiutki, a dodatek owoców sprawi, że taki sernik jest naprawdę wyjątkowy.

Sernik z kaszą manną

SKŁADNIKI:

– 1 kg sera twarogowego z wiaderka
– 1 szkl cukru
– 2 łyżki cukru waniliowego z prawdziwą wanilią
– 8 jajek
– 1 niepełna szkl kaszy manny – może być błyskawiczna
– 250 g masła
– sól szczypta
– cukier puder do oprószenia
– opcjonalnie listki czekoladowe do dekoracji.

WYKONANIE:

1. W naczyniu ubijamy na puszystą masę 8 żółtek, 3 białka, szklankę cukru i cukier waniliowy.

2. W osobnym naczyniu miksujemy twaróg, wlewamy ubitą masę jajeczną i na wolnych obrotach miksujemy do połączenia się składników.

3. Na przemian wsypujemy partiami kaszę mannę i letnie, rozpuszczone masło – ciągle miksując na wolnych obrotach.

4. Na samym końcu dodajemy ubite na sztywno białka ( 5 sztuk) ze szczyptą soli i wmieszamy (nie miksujemy) delikatnie za pomocą silikonowej łopatki.

5. Formę o wymiarach 24*24 cm wykładamy na dnie papierem do pieczenia. Wylewamy masę serową i pieczemy w 170 stopniach około 60 minut.

6. Po tym czasie piekarnik wyłączamy, a sernik pozostawiamy. Po 30 minutach lekko uchylamy piekarnik i zostawiamy sernik na kolejne 30 minut.

7. Sernik wyjmujemy i pozostawiamy do ostudzenia. Przed podaniem oprószamy go cukrem pudrem i dekorujemy czekoladowymi listkami.

Sernik z kaszą manną, owocami i galaretką

SKŁADNIKI:

– 200 g cukru
– 16 g cukru wanilinowego
– 6 szt jajek
– 2 łyżki kaszy manny
– 300 g masła

– 1 kg twarogu z wiaderka
– 500 g wiśni wypestkowanych mrożonych
– 150 g cukru
– 10 g agaru w proszku.

WYKONANIE:

1. Masło miksujemy z  200 g cukru i cukrem waniliowym, następnie dodajemy partiami twaróg z wiaderka, cały czas miksując. Następnie nadal miksując dodajemy po 1 żółtku.

2. Białka ze szczyptą soli ubijamy na sztywną pianę i łączymy z masą serową, następnie dodajemy kaszę mannę.

3. Masę przekładamy do natłuszczonej i wysypanej bułką tartą tortownicy 26 cm . Pieczemy godzinę w 180 st. Upieczony sernik studzimy.

4. Agar stosuje się w proporcji: na 1 litr wody 10 g produktu, tak więc połowę tego, czego wymaga żelatyna klasyczna. Najlepiej będzie moczyć go w kieliszku wody aż się rozpuści, a potem dodać do gotujących się wiśni – 5 minut wystarczy.

5. Wiśnie wypestkowane 500 gram zagotowujemy w 500 ml wody ze 150 g cukru . Dodajemy rozpuszczony agar, mieszamy i wykładamy taki letni na sernik. Wkładamy do lodówki, a po godzinie można go już kroić.