Jak nie przybrać na wadze na świętach – bardzo proste porady

W tym roku po raz pierwszy w życiu zamierzasz wrócić ze świąt u rodziny z taką samą wagą, z jaką się na nie wybierałeś? Łatwe to nie będzie, ale wszystko da się zrobić. Oczywiście najprościej byłoby, gdybyście z całą rodziną stworzyli prawdziwe fit święta Bożego Narodzenia, ale pewnie już teraz wiesz, że twoi bliscy na to nie pójdą, a już na pewno nie zrobi tego babcia, która cały rok czeka na ten dzień, w którym będzie was mogła wszystkich dokarmić. Musisz więc radzić sobie sam. To nie znaczy, że jesteś skazany na porażkę.

Zacznijmy od napojów. Na wigilii i podczas pozostałych świątecznych dni absolutnie wystrzegaj się wszelkich gazowanych i słodkich oranżadek. Nie pij coli. Nie pij nawet soków owocowych, bo one też mają sporo kalorii i jeszcze więcej cukru, który niestety pobudza apetyt i podkręca łaknienie. Jeśli chcesz natomiast napić się jakiegoś alkoholu, wybierz wino. Ogranicz się jednak wyłącznie do jednej lampki. Alkohol w większych ilościach zawsze podkręca apetyt. A tego na pewno byś nie chciał.

Jak nie przytyć w święta? Zrezygnuj z jedzenia gotowych i kupnych słodyczy. Zapewne otrzymasz je w wigilijnych prezentach i świątecznych podarunkach, ale to nie znaczy, że masz je od razu otwierać i wyciągać na stół. Do wyboru będziesz mieć przecież również domowe wypieki, przygotowane przez babcię czy ciotki. A lepiej jednak skosztować aromatycznego i naturalnego sernika, aniżeli zajadać się zwykłą czekoladką, którą możesz sobie kupić na co dzień.

Czasami bywa jednak tak, że nawet fit święta Bożego Narodzenia kończą się uczuciem totalnego przejedzenia. Nawet nie masz już ochoty patrzeć na jedzenie, bo dosłownie zbiera ci się na wymioty. Twój brzuch przypomina teraz okrągłą piłkę, a najgorsze jest to, że oprócz tego boli i się wzdyma. Co wtedy? Na ratunek przyjdzie ci mięta oraz siemię lniane. Napar z mięty możesz popijać sobie już podczas wigilijnej kolacji, aby zapobiec żołądkowym dolegliwościom. Siemię lniane pomoże ci natomiast w szybszym opróżnieniu jelit. Zalej je wrzątkiem i parz przez godzinę, a następnie od razu wypij. Smaczne nie jest, ale działa.