Każde Państwo słynie z innych, własnych regionalnych dań. To dobrze, gdyż to właśnie dzięki temu wyróżniają się na tle innych krajów. Tak samo jest w przypadku Polski. Na pewno każdy wie, że nasz kraj słynie z dobrej kuchni. Otóż do najpopularniejszych dań można zaliczyć przede wszystkim kotlety schabowe, pierogi, bigos i wiele innych. Jeśli chodzi o pierogi to bardzo dużo osób w ogóle ma problem ze zrobieniem dobrego ciasta. Ludzie narzekają, że wychodzi im gumowe albo twarde. Jednak czy ktoś w ogóle słyszał, że można zrobić ciasto na pierogi, nie używając do tego w ogóle jajka? Jeśli nie to warto zapoznać się z treścią niniejszego artykułu. To właśnie tutaj zostanie opisany przepis na ciasto na pierogi bez jajek. Jeśli są osoby, które jeszcze nigdy nie robiły pierogów lub takie, którym wiecznie nie wychodzi ciasto, to wart, aby zapoznały się z tekstem. Być może kogoś zainteresuje.
Ciasto na pierogi bez jajek
Na pewno dużo osób uważa, że takie ciasto bez jajek w ogóle nie wyjdzie. I oczywiście są one w błędzie. Wszystko dlatego, że takie ciasto jest nawet o wiele smaczniejsze, niż te gdzie dodawane jest jajko. Ciasto jest wtedy bardziej elastyczne. Zanim jednak przejdziemy do robienia ciasta na pierogi, sprawdźmy czy aby na pewno mamy wszystkie niezbędne składniki. Niby nie ma ich dużo, ale jednak są potrzebne. Najważniejszymi składnikami są:
- 300 g mąki pszennej,
- szczypta soli,
- 200 ml gorącej wody,
- 25 g masła.
Jak już mamy wszystkie niezbędne składniki to warto przystąpić do przygotowywania ciasta. Potrzebujemy jeszcze dużą miskę, albo stolnicę do wyrabiania ciasta. Od czego trzeba zacząć? Na pewno od tego, iż mąkę należy przesiać do miski, a następnie dodać sól. Kolejno roztapiamy masło w gorącej wodzie. Po czym należy je stopniowo wlewać do mąki, mieszając wszystko łyżką. Jak już wszystkie składniki będą połączone, wykładamy ciasto na stolnicę. Jednak trzeba pamiętać, aby stolnica była podsypana mąką. Inaczej ciasto się przyklei. Wyrabiamy ciasto rękoma przez około 8 minut. Jeśli ciasto się przykleja to co jakiś czas podsypujemy je mąką pod spodem. Tak wyrobione ciasto zostawiamy na 30 minut, aby odpoczęło. Przykrywamy je wilgotną, czystą ściereczką. Następnie znów wykładamy ciasto na stolnicę i powygniatać przez około 1 – 2 minuty. Dzielimy je na 3 lub 4 części i każdą z nich rozwałkowujemy na placek o grubości 3 mm. Małą szklaneczką wycinamy kółka w każdej części ciasta. Farsz kładziemy na środek kółka Składamy ciasto na pół i zlepiamy dokładnie brzegi pierożków, układać je na stolnicy lub blacie. W dużym garnku należy zagotować i osolić wodę. Jak już będzie się gotowała to możemy wrzucać pierogi. I tak postępujemy z każdą partią. Na koniec należy wyłowić łyżką cedzakową wszystkie pierogi i układać na tacy zachowując odstępy.