Jak jeść słodycze bez wyrzutów sumienia?

Słodki smak idealnie komponuje się z popołudniową kawą wypitą po ciężkim dniu pełnym pracy oraz obowiązków domowych. Mimo dużej przyjemności wiele osób odmawia sobie słodkości ze względu na chęć utrzymania smukłej sylwetki. Wątpliwości co do wartości słodyczy oraz strach przed dużą ilością kalorii sprawiają, że słodycze przestają być obecne w jadłospisie. Warto jednak zachować rozsądek i znaleźć sposoby na dołączenie słodkości do swoich jadłospisów w takiej formie, aby nie stanowiły wyłącznie pustych i nadmiarowych kalorii.

Domowe wypieki

Zdecydowanie najlepszą metodą jest przygotowywanie domowych wypieków. Przygotowując domowe ciasto czekoladowe z brzoskwiniami można zadbać o zamianę niektórych składników na nieco lepsze. Ciasto może być zdrowsze i jednocześnie dużo mniej kaloryczne jeśli zostanie przygotowane w domowych warunkach. Zamiast dużej ilości cukru lepiej dorzucić słodkich owoców lub wykorzystać zmiennik o żadnej wartości kalorycznej. Ciasto czekoladowe z brzoskwiniami może być wykonane z małej ilości czekolady lub też fasoli. Zaledwie kilka prostych czynności i zamienników wystarczy, aby stworzyć domowy wypiek o dużo mniejszej ilości kalorii oraz jednocześnie większej wartości odżywczej. Dzięki temu zjedzenie nawet dużego kawałka ciasta podczas picia popołudniowej kawy, bądź herbaty nie będzie wiązało się z dużymi wyrzutami sumienia i wątpliwościami dotyczącymi utrzymania diety.

Liczenie wartości kalorycznej

W każdej diecie nawet redukcyjnej może być miejsce na odrobinę słodkości. Oczywiście najkorzystniejszym rozwiązaniem jest przygotowywanie domowych słodyczy oraz wypieków samodzielnie. Jednakże w pewnych sytuacjach jest to znacznie trudniejsze lub nawet niemożliwe. Przede wszystkim brak czasu lub odpowiednich składników, aby zrobić domowe ciasto czekoladowe z brzoskwiniami lub inny przepis to główne przeszkody. Jeśli więc pragnie się zachować smukła i bardzo zgrabną sylwetkę jednocześnie jedząc trochę przekąsek lub słodyczy należy analizować i liczyć wartość kaloryczną jedzenia. Każdy batonik, czekoladka lub paczka ciastek na opakowaniu posiadają tabelę z wartościami kalorycznymi. Jeśli więc weźmie się pod uwagę ich wartość w codziennym jadłospisie można spokojnie pozwolić sobie na odrobinę słodkości bez żadnych wyrzutów sumienia. Z pewnością jednak nie należy zastępować zdrowych oraz najbardziej pożywnych posiłków w ciągu dnia słodyczami tylko po to aby utrzymać bilans kaloryczny. Jest to metoda, która dobrze sprawdza się wyłącznie w nagłych przypadkach.