Najzdrowsze rodzaje mleka roślinnego

Na polskim rynku spożywczym już od paru ładnych lat pojawiają się ciekawe zamienniki mleka krowiego. Najpopularniejszym z nich jest mleko sojowe, jednakże nikt nie musi się ograniczać wyłącznie do niego. Teraz takie napoje roślinne, będące sprytną imitacją zwykłego mleka, wykonuje się dosłownie ze wszystkich możliwych zbóż, ziaren i orzechów. Są to zdrowe, smaczne i wartościowe produkty, które okażą się bezpieczne dla każdego układu pokarmowego.

Jedną z najzdrowszych alternatyw dla mleka krowiego jest mleko wykonywane z migdałów. Smakuje naprawdę niesamowicie. Jest delikatnie słodkie, ale przy tym dość subtelne, dzięki czemu nie zmienia jakoś drastycznie smaku potraw czy kawy. Takie mleko przy okazji wprowadzi do organizmu mnóstwo wartościowych związków. Migdały są w końcu jednymi z najzdrowszych orzechów. Zawierają olbrzymie ilości witaminy E i właśnie dlatego dietetycy zalecają, by spożywać je codziennie. Witamina E to jeden silniejszych antyoksydantów, który wspiera dosłownie cały organizm. Bez niej nikt nie mógłby się cieszyć doskonałym zdrowiem.

Świetnym i dość popularnym wyborem będzie też mleko roślinne wykonane z orzechów kokosa. Idealnie komponuje się przede wszystkim z kawą. Weganie i wegetarianie często dodają je również do owsianek, jaglanek, a nawet obiadowych potraw, zwłaszcza tych o smaku charakterystycznym dla kuchni indyjskiej. Mleko kokosowe jest niemalże tak samo wartościowe jak to migdałowe. Najciekawszym jego elementem jest kwas laurynowy, który jako jeden z nielicznych kwasów tłuszczowych wykazuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi oraz zdolnością do likwidowania stanów zapalnych. Mleko kokosowe nadaje potrawom delikatnego kokosowego smaku. Zwykle smakuje dosłownie wszystkim!

A ile kosztują te wszystkie napoje roślinne? Oczywiście są one nieco droższe od tradycyjnego krowiego mleka, ale mimo tego na przestrzeni lat ich cena i tak uległa wyraźnemu obniżeniu. Dziś zamienniki mleka krowiego można już kupić za kwotę pięciu złotych. Dawniej natomiast bywały one nawet trzykrotnie droższe.