Koktajle warzywno – owocowe

Koktajle sprawiają, że nasze życie codzienne staje się odrobinę łatwiejsze, i to w najlepszym tego słowa znaczeniu. Nie potrzeba bowiem zbyt wiele, aby w krótkim czasie otrzymać przepyszną i zdrową przekąskę, która dodatkowo nie będzie nam ciążyć na sumieniu. Popularne smoothies są smaczne, zdrowe, sycące i dostarczają cennych witamin oraz składników mineralnych. Moda na picie świeżo wyciskanych soków i przyrządzanie koktajli wciąż trwa. Propagatorzy tego trendu przekonują, że picie soków z surowych warzyw i zielonych roślin to najefektywniejszy sposób dostarczenia organizmowi składników odżywczych. Wśród wielu przepisów znaleźć można pyszny koktajl z buraka i szpinaku. 

Koktajle – dlaczego warto je pić?

Warzywa oczyszczają, a także wzmacniają organizm, a przyjmowane w formie świeżo wyciśniętego soku są lekkostrawne oraz szybko dostarczają wielu cennych witamin, składników mineralnych i fitozwiązków. Powinno się jednak pić je powoli, aby pobudzić aktywność gruczołów ślinowych, które rozpoczynają proces trawienia. Soki warzywne zaleca się pić pół godziny przed posiłkiem.

Doskonale do wyciskania soków nadają się takie warzywa jak: marchew, szpinak, seler, jarmuż, kapusta, sałata, a także ogórek i burak. Bardzo smaczną kompozycją jest sok z marchwi i jabłek z dodatkiem selera oraz buraka. Można dodać do niego również odrobinę imbiru. Jeśli dodatkowo do soku dodamy liście mniszka lekarskiego, to taka mieszanka będzie nie tylko wzmacniać, ale również oczyszczać krew. Preferuje się jednak używać wyciskarek do soków zamiast sokowirówek.

Koktajl z buraka i szpinaku

SKŁADNIKI:

– 3-4 buraki

– 2 jabłka

– 2 garście szpinaku baby

– 500 ml wody

– opcjonalnie miód.

WYKONANIE:

1. Obrane ze skórki buraki kroimy w małą kostkę.

2. Umyte jabłka pozbawiamy pestek i razem ze skórką kroimy na mniejsze części.

3. Do kielicha miksera wrzucamy pokrojone buraki, jabłka oraz szpinak, wlewamy wodę, opcjonalnie dodajemy miód i wszystko miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji.

4. Tak przygotowany koktajl przelewamy do szklanek, następnie dekorujemy miętą i od razu podajemy.

Koktajle kluczowe w odchudzaniu

Koktajle stanowią również ważny składnik diety odchudzającej, ponieważ używane do ich zrobienia warzywa liściaste i owoce są zwykle niskokaloryczne, zawierają również sporo błonnika, więc sycą, a cukry w nich zawarte są wolno przyswajalne.

Jeśli ktoś preferuje, może do takiego koktajlu dorzucić łyżkę zmielonego siemienia lnianego, kilka namoczonych orzechów lub nasiona chia. Przy dodatku orzechów nieznacznie zmieni się jednak kaloryczność koktajlu.

Dla dobrego zdrowia, jeśli nie codziennie, koktajle warto pić przynajmniej trzy razy w tygodniu.