Jak przygotować warzywa i owoce do wyciśnięcia z nich soku?

Jeżeli nowa sokowirówka pojawiła się już w twoim domu, najwyższa pora zacząć jej aktywnie używać. Nawet jeśli już to robisz, upewnij się, że robisz to w sposób prawidłowy. Pamiętaj, że odpowiedni smak, aromat i ogólną wartość soku uzyskasz tylko wtedy, gdy użyjesz do niego jakościowych owoców i warzyw, a wcześniej właściwie przygotujesz je do wyciskania.

Owoce w skórce musisz oczywiście obrać, jeżeli ta skórka jest niejadalna. Zrób to zatem w przypadku ananasów, arbuzów oraz mango. Jabłka pozostaw w skórce i w takiej formie wyciśnij. To właśnie pod ich zewnętrzną twardszą powłoką kryje się najwięcej witamin i minerałów, a szkoda by było je utracić. Pamiętaj przy tym, że owoce cytrusowe też wymagają obrania. Jeżeli więc do soku używasz pomarańczy lub cytryn, wcześniej musisz pozbyć się otaczającej ich miąższ skórki.

Soki owocowe nie powinny też zawierać żadnych pestek i ziaren. Usuń je z wybranych owoców. Zrób to przede wszystkim z nektarynkami, jabłkami, śliwkami, morelami, gruszkami i wiśniami. Upewnij się też, że owoce są świeże, dobre i bezpieczne do zjedzenia. W tym celu przekrój każdy z nich na pół i spójrz na wnętrze miąższu. Jeżeli tylko dostrzeżesz na nim nawet niewielki fragment pleśni, to znak, że owoc nadaje się już wyłącznie do wyrzucenia i nie wolno ci go jeść, o ile nie chcesz nabawić się problemów żołądkowych.

Jeżeli natomiast twoja sokowirówka ma dość niewielki otwór i przed umieszczeniem w niej owoców musisz rozrobić je na mniejsze części, użyj do tego celu specjalnej krajalnicy. To bardzo praktyczne narzędzie kuchenne. Świetnie zastąpi ci ono klasyczny nóż. Z pomocą krajalnicy będziesz w stanie pociąć wszystkie owoce w przeciągu dosłownie pięciu sekund. Uzyskane kawałki będą mieć idealne kształty. Takie narzędzie przyda ci się również podczas wykonywania innych prac kuchennych.

Tak naprawdę to wszystko, co musisz zrobić, aby już w następnym etapie wycisnąć smaczne i pożywne soki owocowe. Koniecznie przygotuj je od razu w większej ilości. Możesz być pewien, że twoja rodzina totalnie się w nich zakocha!