Ciasta są bardzo popularnym deserem. Wszystko przez to, że można je spotkać na różnego rodzaju uroczystościach. Jedni wolą serniki, jabłeczniki a drudzy wolą z kremem. Jednak chyba najpopularniejszym i najstarszym ciastem, który jest robiony od dawna jest ciasto drożdżowe. Jest miękkie. Jednak dla większości osób za suche. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić przepis na ciasto jakim jest ciasto drożdżowe na strucle. Jeśli nie wszyscy słyszeli o takim cieście to zdecydowanie warto zapoznać się z treścią. Być może zdarzy się tak, że kogoś on zainspiruje na tyle, że będzie chciał spróbować zrobić.
Ciasto drożdżowe na strucle
To chyba jedna z najprostszych drożdżówek. Zanim jednak przejdziemy do jej przygotowania warto zastanowić się czy, aby na pewno mamy w domu wszystkie niezbędne składniki. Potrzebne zatem będą:
- 370 g mąki pszennej,
- 1 jajko,
- 150 ml ciepłego mleka,
- 45 g cukru,
- 10 g cukru waniliowego,
- 50 g roztopionego masła,
- 0,5 łyżeczki soli,
- 15 g drożdży świeżych,
- 50 g masła,
- 10 łyżek mąki pszennej,
- 4 łyżki cukru,
- 8 g cukru waniliowego,
- 150 g powideł śliwkowych,
- 1 jajko do posmarowania wierzchu ciasta.
Od czego warto zacząć przygotowania? Na pewno od przygotowania rozczynu. W tym przypadku nasze drożdże należy pokruszyć do miski, dodać łyżkę cukru i rozetrzeć ze sobą. Tak rozpuszczone drożdże posypujemy 1 łyżką mąki i zalewamy ciepłym mlekiem. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, iż wszystkie składniki powinny się bardzo dokładnie wymieszać. Gotowy rozczyn przykrywamy ścierką i odstawiamy w jakieś ciepłe miejsce, po to aby zacząć pracować. Gdy rozczyn będzie gotowy, wtedy mąkę i cukier, które zostały użyte do zrobienia rozczynu należy nadebrać ze składników ciasta. W kolejnej misce roztrzepujemy jajko, najlepiej widelcem. Następnie do miski wsypujemy mąkę, cukier, cukier waniliowy, sól, roztopione masło, roztrzepane jajko i rozczyn drożdżowy. Wszystkie składniki mieszamy razem i wyrabiamy z tego ciasto. Musi być elastyczne.Gotowe ciasto przykrywamy ścierką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około godzinę. Wyrośnięte ciasto należy jeszcze raz krótko zagnieść i przełożyć na stolnicę.
Następnie nasze ciasto trzeba rozwałkować na prostokąt o grubości około 4-5 mm i długości blachy, w której będziemy piekli ciasto (35 cm). Następnie na tak przygotowane, rozwałkowane ciasto nakładamy powidła śliwkowe. Musi być to zrobione równomiernie. Następnie zwijamy roladę. Tak przygotowaną roladę trzeba przełożyć do blaszki, która wcześniej została posmarowana smalcem lub innym tłuszczem. Kolejnym krokiem jest to, iż blaszkę z ciastem przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia . Potrzeba około 30 minut, nie więcej. Wyrośniętą struclę nacinamy przez środek nożem . Po raz kolejny odstawiamy ciasto do wyrośnięcia. W międzyczasie można przygotować kruszonkę. Gdy ciasto wyrośnie możemy je posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać zrobioną kruszonką. Struclę piec w temperaturze 180 stopni przez około 40 minut.